Nothing great was ever achieved without enthusiasm
 
GalleryForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Aeroplani prej letre qė reziston nė hapėsirė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cupke_
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 694
Age : 28
Location : Pogradec
Registration date : 23/12/2007

MesazhTitulli: Aeroplani prej letre qė reziston nė hapėsirė   Wed Jan 23, 2008 1:57 pm

Shkencėtarėt nė Universitetin e Tokios janė mbledhur me anėtarė tė Shoqatės sė Aeroplanėve prej letre nė Japoni dhe kanė ndėrtuar njė aeroplan qė ėshtė i aftė t'i rezistojė fluturimit nga Stacioni Hapėsinor Ndėrkombėtar nė sipėrfaqen e Tokės. Prototipi ėshtė 8 centimetra i gjatė dhe do tė testohet pėr forcėn dhe rezistencėn ndaj nxehtėsisė.
Avioni pa motor, i cili ka formėn e njė anijeje hapėsinore do tė fluturojė me njė shpejtėsi prej 8,600 kilometrave nė orė. Njė anije e vėrtetė kozmike kur rihyn nė atmosferėn e Tokės ka shpejtėsi prej 15,200 miljesh nė orė dhe fėrkimi me ajrin e ngroh sipėrfaqen e jashtme nė temperatura ekstreme. Aeroplani i lehtė do tė hyjė mė ngadalė nė sipėrfaqen e Tokės dhe nuk do tė digjet.

_________________
Life is short, Break the rules, forgive quickly, Kiss slowly, Love Truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that make life lond
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com
 
Aeroplani prej letre qė reziston nė hapėsirė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
albo-youth Forum :: Shkenca :: Informatika & Teknologjia-
Kėrce tek: