Nothing great was ever achieved without enthusiasm
 
GalleryForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sokrati

Shko poshtė 
AutoriMesazh
CooL_boY
Anetar i ri
Anetar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 16
Location : Gjithandej
Registration date : 20/01/2008

MesazhTitulli: Sokrati   Sat Jan 26, 2008 7:18 pm

Sokrati (greq. Σωκράτης - Sokratis 470—399 p.e.s.) ishte njė filozof i lashtė grek. Ndihmesa e tij mė e rėndėsishme nė mendimin evropian ėshtė mėnyra e hulumtimit, e njohur si pėrzgjedhje, qė e zbatoi nė shqyrtimin kritik tė koncepteve themelore morale. Pėr kėtė arsye Sokrati njihet si babai i etikės apo filozofisė morale si dhe filozofisė nė pėrgjithėsi.

Sokrati nuk la pas asnjė shkrim. Burimi kryesor i tė dhėnave mbi Sokratin ėshtė nxėnėsi i tij Platoni, e mė pas Ksenofoni. Dėshmi tjetėr mbi Sokratin gjendet nė komedinė "Retė" tė Aristofanit.

Pėrgjithsisht mendohet se Sokrati nuk shkroi asgjė, pėr shkak tė mendimit tė tij, se filozofia nuk mund tė ēohet pėrpara nga njė shkrim, gjersa ai pėrēon njohuri por jo dituri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albo-youth.gooforum.com
 
Sokrati
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
albo-youth Forum :: Diskutime shoqerore :: Filozofi&Psikologji-
Kėrce tek: